Αγγλία

Πέρασε την Μπόρνμουθ η Άρσεναλ και οδεύει σε Πόρτσμουθ

Στην επόμενη φάση (5ος γύρος) του Κυπέλλου πέρασε η Άρσεναλ η οποία νίκησε 2-1 την Μπόρνμουθ εκτός έδρας.

Χωρίς να δυσκολευτεί, η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Μπόρνμουθ εκτός έδρας και πέρασε έτσι στον 5ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Πόρτσμουθ.

Οι «κανονιέρηδες» -με αρκετούς αναπληρωματικούς στην 11άδα τους- ήταν σαφώς ανώτεροι από τους αντιπάλους τους στο ματς. Καθοριστικό ήταν το γεγονός ότι η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Σακά μετά από πάσα του Μαρτινέλι. Στο 26ο λεπτό ο Ενκετιά έκανε το 2-0 με την Άρσεναλ να παίρνει μεγάλο προβάδισμα.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε με την Μπόρνμουθ να προσπαθεί να μειώσει αλλά να το κάνει αρκετά καθυστερημένα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σάριτζ.