Ιταλία

Πήρε ανάσα η Ουντινέζε, ξεμπλέκει η Κάλιαρι

Μεγάλη νίκη που τη βγάζει προς το παρόν από την επικίνδυνη θέση που είχε βρεθεί πέτυχε η Ουντινέζε που επικράτησε 3-2 της Έμπολι, ενώ η Κάλιαρι δείχνει να «καθαρίζει» (2-1 τη ΣΠΑΛ).

Ίδρωσε, έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά η Ουντινέζε είχε ψυχή και γύρισε το ματς κόντρα στην Έμπολι, παίρνοντας μεγάλη νίκη (3-2) για την παραμονή της στην κατηγορία.

Όλα τα λεφτά στην αναμέτρηση ήταν το πρώτο ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου διαμορφώθηκε το τελικό σκορ του αγώνα. Μόλις στο 11’ ο Καπούτο άνοιξε το σκορ, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο εκ των κορυφαίων της Ουντινέζε στη φετινή σεζόν, Ροντρίγκο Ντε Πάουλ, έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, όμως, ο Κρούνιτς στο 24’ έβαλε εκ νέου την Έμπολι μπροστά στο σκορ και όλα έδειχναν ότι με αυτό το σκορ θα πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ωστόσο, η Ουντινέζε είχε τον τελευταίο λόγο. Στο 41’ με εκτέλεση πέναλτι του Ντε Πάουλ έγινε το 2-2, ενώ ο Μαντράγκορα στο 45’ διαμόρφωσε το 3-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Μεγάλη νίκη πέτυχε και η Κάλιαρι κόντρα στη ΣΠΑΛ (2-1) και πήρε πολύ μεγάλο... αέρα από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μόλις στο 3’ ο Φαράγκο άνοιξε το σκορ, αλλά ο Αντενούτσι στο 18’ με πέναλτι έκανε το 1-1. Τελικά, τη νίκη για την ομάδα του χάρισε με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Παβολέτι.