Euro 2024

Πήρε κεφάλι από νωρίς η Ελβετία

«Καθαρή» νίκη για την Ελβετία που μπήκε με το «δεξί» στα προκριματικά του EURO 2020.

Έχοντας 6 νίκες και 1 ισοπαλία στα τελευταία 7 εντός έδρας ματς, η εθνική ομάδα της Γεωργίας είχε την ελπίδα ότι θα μπορούσε να διατηρήσει το αήττητο σερί της απέναντι στην Ελβετία, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον Δ’ προκριματικό όμιλο.

Ωστόσο τα πράγματα δεν κύλησαν όπως θα ήθελαν οι γηπεδούχοι, αφού οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την ανωτερότητά τους, όπως αποτυπώθηκε και στο τελικό 2-0.

Πάντως για ένα ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο και οι Ελβετοί χρειάστηκαν να σκοράρουν και τα δύο τέρματά τους στην επανάληψη.

Το σκορ άνοιξε στο 56’ ο Ζούμπερ και δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Ζακαρία διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αργότερα, για τον ίδιο όμιλο το Γιβραλτάρ υποδέχεται την Ιρλανδία, ενώ ρεπό έχει η Δανία.