Ιταλία

Πήρε την… μπουκιά απ’ το στόμα της Φιορεντίνα η Αταλάντα!

Ξέρανε τη Φιορεντίνα η Αταλάντα! Οι «βιόλα» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0, αλλά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αντεπίθεση στο 84’, την οποία ολοκλήρωσε ο Καστάνιε με ωραίο γκολ στα… χασομέρια.

Ισοπαλία σαν... νίκη για την Αταλάντα…

Οι «μπεργκαμάσκι» ήρθαν 2-2 κόντρα στη Φιορεντίνα στο «Ennio Tardini», κάνοντας τρομερή αντεπίθεση από το 84’ και μετά, η οποία ολοκληρώθηκε δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ο Καστάνιε με βολίδα από τα όρια της μεγάλης περιοχής (σε μια φάση που είχε ανέβει ο τερματοφύλακάς τους), ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ το σύνθημα για το come back έδωσε ο Ίλισιτς στο 84ο λεπτό.

Το σκορ είχε ανοίξει ο Φεντερίκο Κιέζα στο 24’ με πολύ ωραίο γκολ, αφήνοντας… άγαλμα τον Γκολίνι με το σκαστό του σουτ από το ημικύκλιο. Ο σκόρερ έγινε δημιουργός στο 66’, κάνοντας σέντρα ακριβείας για τον Ριμπερί που με μονοκόμματο σουτ πέτυχε ακόμα πιο ωραίο γκολ από το πρώτο.

Η Αταλάντα κράταγε κάτι καλό για το τελικό… φίνις. Ο Ίλισιτς εκτέλεσε εξ επαφής τον Ντραγκόφσκι και λίγο μετά ο Καστάνιε έβαλε «φωτιά» στην εξέδρα με το γκολ του.

Στο πρώτο μέρος υπήρξε διακοπή τριών λεπτών (από το 31') λόγω ρατσιστικής συμπεριφοράς των οπαδών των γηπεδούχων προς το πρόσωπο του αμυντικού των φιλοξενούμενων, Ντάλμπερτ.