Βέλγιο

Πήρε το πρώτο η Μπριζ!

Την κατάκτηση του Super Cup πανηγυρίζει η Κλαμπ Μπριζ επικρατώντας 2-1 της Σταντάρ Λιέγης

Τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν στο Βέλγιο κατέκτησε η Κλαμπ Μπριζ.

Η ομάδα του Ιβάν Λέκο επικράτησε 2-1 της Σταντάρ Λιέγης και έτσι άρχισε με τον πλέον ιδεατό τρόπο τη χρονιά.

Τις βάσεις για την κατάκτηση του τροπαίου έβαλε στο πρώτο ημίχρονο, όταν στο 39’ ο Βανάκεν άνοιξε το σκορ και στο 43’ ο Γουέσλι διαμόρφωσε το 2-0, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος η Σταντάρ Λιέγης προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς και μόλις στο 49’ ο Εντμίλσον Τζούνιορ μείωσε σε 2-1, ωστόσο στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, η ομάδα του Πρεντόμ (που πήρε τα ηνία από τον Ρικάρντο Σα Πίντο) δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με το τρόπαιο να πηγαίνει στην Μπριζ.