Γερμανία

Πλήγωσε τον επόμενο προπονητή της αλλά τον βγάζει... Ευρώπη η Λειψία!

Μπορεί να ήταν πίσω στο σκορ ως το 89’ αλλά η Λειψία πήρε βαθμό «χρυσάφι» απέναντι στην ομάδα του επόμενου προπονητή της και με το 1-1 κόντρα στην Χόφενχαϊμ, βλέπει για τα καλά Ευρώπη!

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Λειψία, που μπορεί να ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 89ο λεπτό, αλλά στο φινάλε κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας και να παραμείνει σε τροχιά... Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ισοπαλία στο τέλος, μπορεί να... πλήγωσε σήμερα τον προπονητή της Χόφενχαϊμ, Γιούλιαν Νάιγκελσμαν, αλλά τον... φτιάχνει για το μέλλον, αφού ο νεαρός τεχνικός θα είναι από το καλοκαίρι προπονητής της Λειψίας.

Η «Χόφε» άνοιξε το σκορ με τον Κράμαριτς στο 22ο λεπτό, με τον Κροάτη με κοντινή προβολή να βρίσκει δίχτυα σημειώνοντας το 10ο γκολ του στο πρωτάθλημα, αλλά στο τέλος έγινε... ροντέο.

Οι γηπεδούχοι πάντως, ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν για την ισοφάριση, έφτασαν σε αρκετές περιπτώσεις απέναντι στον Μπάουμαν, με τη λύτρωση να έρχεται στο φινάλε, όταν ο Ορμπάν από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Με τον βαθμό αυτό, η Λειψία διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση με 41 βαθμούς και έχει το πάνω χέρι στη μάχη για το εισιτήριο που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.