Γενικά

Πλησίασε στην κορυφή με πεντάρα η Αούστρια Βιέννης

Με τον καλύτερο τρόπο ξεπέρασε την βαριά ήττα από την Μίλαν η Αούστρια Βιέννης, επικρατώντας της Πόλτεν με 5-1.

Αντίδραση μετά την βαριά εντός έδρας ήττα της Πέμπτης από την Μίλαν με 5-1, έβγαλε η Αούστρια.

Η ομάδα της Βιέννης πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την Πόλτεν επικρατώντας αυτή με τη σειρά της 5-1 και έφτασε τους 14 βαθμούς μειώνοντας την διαφορά από την πρωτοπόρο Στουρμ Γκρατς στους 4.

Το σκορ για την επερχόμενη αντίπαλο της ΑΕΚ στο Γιουρόπα Λιγκ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Κέβιν Φρισενμπίχλερ, με τους φιλοξενούμενους να απαντά άμεσα και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια δύο λεπτά αργότερα.

Η Αούστρια πάντως δεν φάνηκε να πτοήθηκε από την γρήγορη ισοφάριση και πήρα ξανά το προβάδισμα με το τέρμα του Πιρές στο 45΄.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο αποβολές των Άμπιχλ και Ούμπερ στο 57΄ και 78΄ αντίστοιχα απλούστευσαν αρκετά την κατάσταση με την Αούστρια να σημειώνει ακόμα τρία τέρματα.

Αρχικά ο Χόλτσχάουζερ ήταν αυτός που έκανε το 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ενώ στο 81΄ ο Φρίζενμπιχλερ έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα τριών τερμάτων. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μόνσαϊν με γκολ στο 90+3.