Βέλγιο

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Γκενκ του Καρέλη

Παραλίγο… μοιραίος ο Νίκος Καρέλης, που σκόραρε, αλλά έχασε και πέναλτι, στην ισοπαλία (2-2) της ομάδας του με την πρωτοπόρο Μπριζ.

Πολύτιμο βαθμό στο κυνήγι της εξάδας πήρε η Γκενκ, που ισοφάρισε σε 2-2 την Κλαμπ Μπριζ στην έδρα της, στην 27η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Σε ένα συναρπαστικό ματς, οι πρωτοπόροι κατάφεραν να ανατρέψουν το γρήγορο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, όμως τελικά «πληγώθηκαν» λίγο πριν το φινάλε.

Ο Νίκος Καρέλης άνοιξε το σκορ στο 11’ με τρομερό σουτ από πλάγια, όμως ο Βάνακεν τέσσερα λεπτά μετά έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 64’ ο ίδιος έκανε το 2-1 για την Μπριζ.

Μάλιστα, η ψυχρολουσία για την Γκενκ ήταν διπλή, αφού λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Έλληνας επιθετικός παραλίγο να γίνει… μοιραίος για την ομάδα του, χάνοντας πέναλτι.

Αυτός που έσωσε τον βαθμό ήταν ο Μαλινόφσκι στο 84’, ο οποίος δεν είχε την ίδια τύχη με τον Καρέλη, σκόραρε από τα 11 βήματα και χάρισε τον σημαντικό βαθμό στην ομάδα του.