Γερμανία

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Χέρτα!

Ματσάρα στο Ντίσελντορφ! Η Φορτούνα κατάφερε να προηγείται με 3-0 στο ημίχρονο, αλλά με επική ανατροπή η Χέρτα στην επανάληψη έκανε το 3-3 και τσίμπησε βαθμό.

Απίστευτο ματς στο Ντίσελντορφ ανάμεσα στη Φορτούνα και την Χέρτα Βερολίνου, που ήρθαν ισόπαλες 3-3.

Το αποτέλεσμα δεν βολεύει καμία από τις δύο, αφού έμειναν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά το παιχνίδι ήταν... το κάτι άλλο! Πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 3-0 οι γηπεδούχοις, αλλά η Χέρτα στην επανάληψη έκανε το θαύμα της και τσίμπησε βαθμό.

Οι γηπεδούχοι, έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τρία τέρματα, ανοίγοντας λογαριασμό μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Στόγκερ έκανε βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Χέρτα και ο Κάραμαν αφού κοντρόλαρε, εκτέλεσε τον Κραφτ για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Ρόσλερ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, με τον Τσόμι να μπαίνει από δεξιά στην περιοχή και με ένα εξαιρετικό τελείωμα να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτο μέρους, ο Κάραμαν χτύπησε και πάλι, αφού με πλασέ από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το 3-0 για τους γηπεδούχους.

Ωστόσο, οι Χέρτα στην επανάληψη έδειξε αντίδραση και με δύο γρήγορα τέρματα κατάφερε να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Ο Τσόμι στο 64’ με αυτογκόλ μείωσε σε 3-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κούνια να μειώσει σε 3-2 για τους Βερολινέζους.

Στο 74’ η Χέρτα κέρδισε πέναλτι και με σχεδόν αδιανόητο τρόπο, έφτασε σε μια τρομερή ανατροπή με τον Πιόντεκ από την άσπρη βούλα να ισοφαρίζει σε 3-3.

Η Χέρτα μάλιστα έχασε τεράστια ευκαιρία για... ολική ανατροπή, αφού στο 90’ το δοκάρι του στέρησε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.