Γενικά

Πρεμιέρα με το… δεξί η Αίγυπτος στο Κόπα Άφρικα (video)

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Αίγυπτο, η οποία ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθειά της στο Κόπα Άφρικα που διοργανώνει η χώρα, με το 1-0 επί της Ζιμπάμπουε.

Το «ξερό» σουτ του Μαχμούντ Χασάν «Τρεζεγκέ» ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην Αίγυπτο, στην πρεμιέρα της στο Κόπα Άφρικα, απέναντι στην Ζιμπάμπουε.

Οι οικοδεσπότες της φετινής διοργάνωσης μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας την αντίπαλη ομάδα και έψαχναν ένα γρήγορο γκολ.

Τελικά αυτό ήρθε στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο διεθνής άσος της Κασίμπασα με ατομική ενέργεια και ένα δυνατό σουτ κατάφερε να λύσει τον… γόρδιο δεσμό και να δώσει το προβάδισμα στους «φαραώ».

Στην επανάληψη, έγινε πιο αισθητή η παρουσία του Μοχάμεντ Σαλάχ, αλλά δεν έφτασε σε υψηλά στάναρ απόδοσης και το 1-0 έμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα.