Oλλανδία

«Προελαύνει» ακάθεκτη η Αϊντχόφεν!

Οι πρωταθλητές Ολλανδίας δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Ντε Γκράαφστσαπ (1-4) να κάνουν το «12 στα 12» και συνέχισαν απτόητοι την ξέφρενη πορεία τους στην Eredivisie.

Ένα ξέσπασμα έψαχνε η Αϊντχόφεν, μετά την ήττα σοκ από την Τότεναμ στο Champions League, και το βρήκε με το καλύτερο τρόπο απέναντι στην Ντε Γκράαφστσαπ, επικρατώντας με το εμφατικό 4-1.

Ένα παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες έγινε στο Ντούτινχεμ , με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο και επιθετικό ποδόσφαιρο. Η Αϊντχόφεν προηγήθηκε μόλις στο 16’ με υπέροχο σουτ του Ντε Γιόνγκ μέσα από την περιοχή, για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Ελ Γέμπλι να ισοφαρίσει το ματς. Στο 27’ ο Μπέρχβαϊν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην PSV με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής κάνοντας το 2-1.

Η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ ανέβασε και άλλο τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας ακόμα δύο τέρματα. Συγκεκριμένα, στο 77’ ο Μαλέν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 με όμορφο πλασέ, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Ντε Γιονγκ να βάλει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με κοντινή προβολή για το τελικό 4-1.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας

Η Έμμεν επικράτησε της Μπρέντα με 2-0. Σαφώς ανώτεροι οι γηπεδούχοι, κυρίως στο δεύτερο μέρος, πήραν την πρώτη τους νίκη μετά από έξι αγωνιστικές. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο αριστερός μπακ των γηπεδούχων, Καβλάν, ο οποίος στο 59’ άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή, ενώ στο 88’ έδωσε ασίστ στον Αρίας για το τελικό 2-0.

Επιστροφή στις νίκες για τη Φίτεσε που επικράτησε με 2-1 της Ουτρέχτης και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος με 18 βαθμούς. Καλύτερος ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου μπήκαν και τα τρία γκολ μέσα σε διάστημα 20 λεπτών. Ο Λίνσεν στο 58’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Μπίρενς, για να έρθει στο 64’ ο Όντεγκααρντ και με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 78’ με τον Ντίσερς για το τελικό 2-1.

Η Φένλο έδωσε συνέχεια στην εξαιρετική της πορεία τη φετινή σεζόν, καθώς επικράτησε της Σιτάρντ με το «χορταστικό» 3-2. Ο Στόκερς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (30’) μετά από τραγικό λάθος της αντίπαλης άμυνας, με την ομάδα του Μορίς Στάιν ωστόσο να γυρίζει το παιχνίδι πριν το ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο Σέουτχενς με κοντινή προβολή στο 32’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Μλάπα να κάνει το 2-1. Μάλιστα ο Τογκολέζος επιθετικός πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 48’ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1. Η Σιτάρντ το μόνο που κατάφερε ήταν μειώσει σε 3-2 με τον Βίντιγκαλ στο 86’ έπειτα από ασίστ του Λάμπρου. Μάλιστα ο Έλληνας επιθετικός αγωνίστηκε βασικός σε όλο το 90λεπτο για τους φιλοξενούμενους.