Euro 2024

Περίπατος για τη Γαλλία, διπλό οι Τούρκοι στην Αλβανία (video)

Με νίκες ξεκίνησαν τα φαβορί του 8ου ομίλου την προσπάθεια τους για πρόκριση. Τριάρα στο ρελαντί η Γαλλία στη Μολδαβία (4-1), άνετο διπλό της Τουρκίας 2-0 την Αλβανία.

Με απόλυτα εμφατικό τρόπο οι Γάλλοι μέσα σε 12 λεπτά στο πρώτο μέρος επιβλήθηκαν 4-1 των Μολδαβών αφού οι Γκριεζμάν στο 24’, Βαράν στο 27’ και Ζιρού στο 36’ τελείωσαν το ματς από νωρίς. Ο Εμπαπέ έκανε το 0-4 στο 87’, ο Άμπρος σημείωσε το γκολ της τιμής για τους Μολδαβούς.

Η Τουρκία με τον Μπουράκ Γιλμάζ (21’) και τον Τσαλχάνογλου (55’) έκανε πέρασμα από τη Σκόδρα νικώντας 2-0 την Αλβανία. Χωρίς να ζοριστεί η Ισλανδία 2-0 την Ανδόρρα με γκολ των Μπγιάρνασον (22’) και Κιάρτασον (80’).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο:
Αλβανία – Τουρκία 0-2
(21’ Μπουράκ Γιλμάζ, 55’ Τσαλχάνογλου)

Ανδόρρα – Ισλανδία 0-2
(22’ Μπγιάρνασον, 80’ Κιάρτασον)

Μολδαβία – Γαλλία 1-4
(89’ Άμπρος - 24’ Γκριεζμάν, 27’ Βαράν, 36’ Ζιρού, 87’ Εμπαπέ)

ΜΟΛΔΑΒΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ 1-4

Οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ με τον Αντουάν Γκριεζμάν στο 24ο από μια υπέροχη πάσα του Πογκμπά και βολέ του στράικερ της Ατλέτικο για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα οι «τρικολόρ» από εκτέλεση κόρνερ του σκόρερ του πρώτου τέρματος, ο Βαράν από κοντά έκανε το 0-2 στο 27’ τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Οι Γάλλοι με Ματουιντί και Εμπαπέ πρόλαβαν να κάνουν άλλες δύο ευκαιρίες μέχρι το 31’ για να έρθει στο 36’ ένα ακόμα τέρμα από τον Ολιβιέ Ζιρού που αξιοποίησε με όμορφο σουτ την ασίστ του Ματουιντί.

Από ασίστ του Λεμάρ, ο Εμπαπέ έκανε το 0-4 στο 87ο λεπτό, για να έρθει η μείωση του σκορ από τους Μολδαβούς από τον Άμπρος στο 89’ που από κοντά πήρε την επιστροφή από το δοκάρι του Νταμασκάν.

ΑΛΒΑΝΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ 0-2

Το γκολ με το οποίο άνοιξαν το σκορ οι Τούρκοι ήρθε από τον Μπουράκ Γιλμάζ που σημείωσε το πρώτο του γκολ με την Εθνική ύστερα από 19 μήνες. Ένα κλέψιμο στο κέντρο, έφερε τον Γιλμάζ να συνεργάζεται με τον Τσενκ Τοσούν και να παίρνει την μπάλα για να τελειώσει τη φάση για το 0-1. Από μια πάσα του Εμρέ Μπελόζογλου, ο Τσαλχάνογλου εξαπέλυσε δεξί σουτ που εξοστρακίστηκε για να διαμορφωθεί το 0-2 στο 55’.

ΑΝΔΟΡΡΑ – ΙΣΛΑΝΔΙΑ 0-2

Ο Μπγιάρνασον μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκίλφι Σίγκουρτσον και αλλοίωση της τροχιάς της μπάλας, σκόραρε περιμένοντας στο 2ο δοκάρι για το 0-1. Ο Κιάρτασον στο 80ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με το δεύτερο γκολ για τους Ισλανδούς.

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης