Euro 2024

Πήρε την πρόκριση με… όργια Μπεργκ η Σουηδία, «πάρτι» πρωτιάς για Ισπανία!

Με γκολ και ασίστ Μπεργκ, η Σουηδία πήρε τον… τελικό στη Ρουμανία με 2-0 και μαζί το «εισιτήριο» για τα τελικά του Euro 2020! Στην κορυφή του 10ου γκρουπ και… τυπικά η Ισπανία μετά το 7-0 με τη Μάλτα.

Η Σουηδία «σφράγισε» την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2020 μετά το «διπλό» επί τη Ρουμανίας και τη νίκη της μέσα στο Βουκουρέστι, με 2-0, για την ένατη αγωνιστική του δέκατου ομίλου της προκριματικής φάσης.

«Διπλό» που είχε την… υπογραφή του Μάρκους Μπεργκ, με τον πρώην επιθετικό του Παναθηναϊκού να ανοίγει το σκορ στο 18’, με πολύ ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Φόρσμπεργκ από τα αριστερά, μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Ταταρουσάνου!

Ενώ ήταν από δική του πάσα που έγινε και το 0-2, στο 34ο λεπτό, με τον Κουάισον να την μετατρέπει με ωραίο τελείωμα σε γκολ και να βάζει τις βάσεις για την επικράτηση των Σκανδιναβών.

Μάλιστα, ο Μπεργκ έχασε μια ακόμα καλή ευκαιρία στο 60’, με τον Ταταρουσάνου να τον νικάει αυτή την φορά, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι στο 71ο λεπτό, όταν το σουτ του Έκνταλ μέσα από την περιοχή δεν κατέληξε στην εστία της Ρουμανίας...

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα στο Κάντιθ, η Ισπανία διέσυρε με 6-0 την Μάλτα και κατέκτησε και μαθηματικά την πρώτη θέση του γκρουπ, μια αγωνιστική πριν το τέλος.

Οι «φούριας ρόχας» κατάφεραν να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, με τα τέρματα των Μοράτα και Σάντι Καθόρλα στο 23’ και στο 41’ αντίστοιχα, αμφότερα μάλιστα ύστερα από ασίστ του Χεράρδ Μορένο, που έχασε την μεγάλη ευκαιρία να χριστεί σκόρερ στο 43ο λεπτό!

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν… πολλά με λίγα, με την Ισπανία να έχει εντυπωσιακά ξεσπάσματα ανά διαστήματα και να βλέπει δύο παίκτες που έκαναν ντεμπούτο με το εθνόσημο να σκοράρουν.

Αρχικά ο Πάου Τόρες, που μπήκε αλλαγή στο 60’ και σκόραρε δύο λεπτά μετά, χάρη σε ασίστ του Αλκάθερ. Για να ακολουθήσει το παράδειγμά του ο Όλμο στο 69ο λεπτό ύστερα από ασίστ του Τιάγκο Αλκάνταρα!

Ενδιάμεσα, είχε μεσολαβήσει το ωραιότερο τέρμα της αναμέτρησης, με τους Ίβηρες να… κρύβουν την μπάλα και τον Σαράμπια να την «εμφανίζει» με πολύ όμορφο πλασέ στο βάθος της εστίας του Μπονέλο, στο 63’.

Ενώ η… επιβράβευση του Μορένο ήρθε στο 79ο λεπτό, με τον Μπέρνατ να σεντράρει και τον συμπαίκτη του να πετυχαίνει το γκολ, προτού έρθει ο Χεσούς Νάβας πέντε λεπτά πριν τη λήξη και με διαμορφώσει το… επιβλητικό τελικό 7-0.