Ιταλία

Πρόκριση για Νάπολι με... ντοπιέτα του Ινσίνιε!

Με δύο γκολ του Λορέντσο Ινσίνιε από την άσπρη βούλα, η Νάπολι επικράτησε 2-0 της Περούτζια και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Ιτάλια.

Καθάρισε για τη Νάπολι ο Λορέντσο Ινσίνιε!

Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός σκόραρε δις, από την άσπρη βούλα και χάρισε στην Νάπολι την πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Ιτάλια.

Ένα ματς που η Νάπολι κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, μπαίνοντας από το ξεκίνημα με τα... μπούνια. Αφού η Περούτζια άντεξε στο πρώτο εικοσάλεπτο, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν δύο φορές σε περιπτώσεις πέναλτι. Ο Ινσίνιε σκόραρε ισάριθμες φορές, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Προβάδισμα που λίγο έλειψε να απολέσει λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου αλλά ο Οσπίνα... έβγαλε το πέναλτι του Ιεμέλο.

Αφού παρέμεινε το 2-0 στο ημίχρονο, η Νάπολι που είχε τον Κώστα Μανωλά στην ενδεκάδα της κατέβασε ρυθμούς και διαχειρίστηκε πολύ εύκολα το υπέρ της σκορ, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.