Ισπανία

Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τη Μπέτις

Την πρώτη της νίκη μακριά από τη Σεβίλλη πέτυχε η Μπέτις, που επικράτησε 2-1 της Μαγιόρκα για την 15η αγωνιστική στην ισπανική La Liga.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Μπέτις, μετά από αυτή κόντρα στη Βαλένθια την προηγούμενη εβδομάδα. Οι σεβιγιάνοι, επικράτησε 2-1 στην έδρα της Μαγιόρκα για την 15η αγωνιστική και σκαρφάλωσε στην 11η θέση με 19 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι, παρέμειναν στην 17η με 14, μετρώντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Για να έρθει το πρώτο φετινό «διπλό» της Μπέτις μετά από έξι ανεπιτυχής προσπάθειες, χρειάστηκαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, που έδωσαν προβάδισμα με 2-0, το οποίο και διατήρησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Χοακίν στο 7ο λεπτό έγραψε το 0-1 με όμορφο πλασέ, ενώ ο στο 33’ ο Φεκίρ διπλασίασε τα τέρματα της Μπέτις.

Η Μαγιόρκα, πίεσε πολύ στην επανάληψη, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με πέναλτι του Τζούνιορ, όμως στη συνέχεια δε βρήκε άλλες λύσεις για να ισοφαρίσει και οι σεβιγιάνοι πανηγύρισαν την σημαντική νίκη.

Παρασκευή, 29/11

Θέλτα-Βαγιαδολίδ 0-0

Σάββατο, 30/11

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (65' πεν. Λούκας Πέρεθ - 52' Σέρχιο Ράμος, 69' Καρβαχάλ)
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Έιμπαρ 4-1 (25’ Λε Νορμάν, 47’ Ογιαρζαμπά, 57’ Γουίλιαν, 80’ Όντεγκαρντ – 35 Ντιόπ)
Μαγιόρκα-Ρεάλ Μπέτις 1-2 (55’ Τζούνιορ (πεν.)/ 7’ Χοακίν, 33’ Φεκίρ)
Βαλένθια-Βιγιαρεάλ (22:00)