Κύπρος

Πρώτη νίκη για το Παραλίμνι

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε το Παραλίμνι, νικώντας με σκορ 2-0 τον Ερμή Αραδίππου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες η Ε.Ν. Παραλίμνι επικράτησε με σκορ 2-0 του Ερμή Αραδίππου στο στάδιο «Τάσος Μάρκου».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Γιάννης Πίττας, ο οποίος με το σημερινό του τέρμα έφτασε τα δύο γκολ στο πρωτάθλημα και βοήθησε την ομάδα του να πάρει την πρώτη νίκη της χρονιάς.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο αρκετά φλύαρο από τις δύο ομάδες με ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη για να διεκδικήσουν το παιχνίδι.

Οι παίκτες του Ολλανδού τεχνικού, Αντρέ Πάους, ξετύλιξαν τα «δώρα» του Κουατζίκα, όταν μετά από λάθος του αμυντικού των «φτεροπόδαρων» στο 48’ ο Πίττας με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 59’ ο ίδιος παίκτης ανέτρεψε τον Ολίβα με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ράσμουσεν, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του και χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης.