Super League 2

Πρώτος και καλύτερος ο ΟΦΗ!

Το δυσκολότερο εμπόδιο στην προσπάθεια να επιστρέψει πρώτος και καλύτερος στη Σούπερ Λίγκα προσπέρασε ο ΟΦΗ! Με πέναλτι του Ντίνα άλωσε την έδρα του Απόλλωνα Πόντου (1-0) κι έμεινε στην κορυφή.

Με τίποτα δεν το κουνάει από την κορυφή της Football League ο ΟΦΗ!

Παρόλο που δυσκολεύτηκαν, οι Κρητικοί πέρασαν από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου (1-0) και δεν επέτρεψαν στον Άρη (που επικράτησε 2-0 της ΑΕ Καραϊσκάκη) να τους προσπεράσει στην πρώτη θέση.

Στο 71’ του αγώνα η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα (λόγω απευθείας κόκκινης του Αμαραντίδη για χτύπημα στον Ντίνα) και οκτώ λεπτά αργότερα σημείωσαν και το γκολ που τους έδωσε το διπλό.

Χάρη σε μια ανατροπή του Κοέλιο από τον Καλογεράκη, που έδωσε την ευκαιρία στον Ντίνα να σφραγίσει την επιστροφή του ΟΦΗ (και) στις εκτός έδρας επιτυχίες.

Την ίδια ώρα η Δόξα Δράμας καθάριζε 3-1 τον Απόλλωνα Λάρισας μέσα στην έδρα του και πλησίαζε στον πόντο τον τέταρτο ΑΟΧ/Κισσαμικό (που υποδέχεται τη Δευτέρα τον Παναιγιάλειο).

Από κοντά έμειναν και τα Τρίκαλα, που λύγισαν στο 92’ τον Πανσερραϊκό με γκολ του Βέρτζου (2-1) και τον κράτησαν βυθισμένο στην επικίνδυνη ζώνη.

Όσο για το μεγάλο ντέρμπι της παραμονής είχε δραματική εξέλιξη, καθώς ο Αιγινιακός πήρε την μπουκιά από το στόμα της Αναγέννησης και με γκολ του Γιαζιτζόγλου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1) της απαγόρευσε να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.