Oλλανδία

Πω, πω, μία Φέγενορντ!

Με το πόδι στο γκάζι συνεχίζει η Φέγενορντ! Αποφασισμένη να κρατήσει την κορυφή της Eredivisie, η ομάδα του Ρότερνταμ έδειξε την δύναμή της στην συντοπίτισσα Σπάρτα, διαλύοντάς την με 6-1.

Σαρωτική ήταν η Φέγενορντ στο τοπικό ντέρμπι με την Σπάρτα, όπου επικράτησε 6-1 για την 15η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Χωρίς καμία δυσκολία διέλυσε την συντοπίτισσά του και κρατήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας το αποτέλεσμα του ματς του Άγιαξ με την Χρόνινγκεν για να μάθει αν θα έχει συγκάτοικο στην πρώτη θέση.

Με φανταστικό σουτ έξω από την περιοχή ο Βιλένια στο 24’ άνοιξε το σκορ.

Ακόμα πιο όμορφο, όμως, ήταν το ψηλοκρεμαστό σουτ, με το οποίο ο Τούρνστρα έκανε το 2-0.

Κοντινό πλασέ στο 60’ και σουτ στα όρια της περιοχής τέσσερα λεπτά αργότερα από τον Γιόργκενσεν διεύρυναν το σκορ σε 4-0.

Μποτεζίν στο 74’ και Ελίας στις καθυστερήσεις ανέβασαν τον πήχη στα έξι τέρματα, ενώ ο Φέρχαρ πέτυχε το γκολ της τιμής για την Σπάρτα λίγο νωρίτερα.