Ιταλία

Ρόμα για… φίλημα, «τρένο» η Νάπολι

Την τρομερή της πορεία στην Ιταλία συνεχίζει η Ρόμα, που πέρασε και από την έδρα της Ουντινέζε (0-1) και βρίσκεται στο -1 από τη Γιουβέντους, ενώ η Νάπολι πήρε ακόμη ένα τρίποντο (3-1 την Πεσκάρα).

Την εξαιρετική της πορεία στο πρωτάθλημα συνεχίζει η Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι» πήραν δεύτερο σερί εκτός έδρας τρίποντο, αυτή τη φορά επικρατώντας 1-0 της Ουντινέζε. «Τρένο» που δεν κάνει… στάσεις η Νάπολι (3-1 την Πεσκάρα), σπουδαία νίκη με ανατροπή για τη Λάτσιο κόντρα στην Αταλάντα.

Η Ρόμα ήταν εξαιρετική για ακόμη μια φορά. Μετά το τρίποντο που πήρε στην έδρα της Τζένοα την περασμένη αγωνιστική, αυτή τη φορά πέρασε και από το «Φρίουλι», κερδίζοντας 1-0 την Ουντινέζε. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 13ο λεπτό ο Ναϊνγκολάν, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Τζέκο έχασε την ευκαιρία να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, αφού με την εκτέλεσή του έστειλε τη μπάλα στα… περιστέρια.

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το φινάλε και μείωσαν τη διαφορά από την πρωτοπόρο Γιουβέντους στον έναν βαθμό, με τους «μπιανκονέρι» να δοκιμάζονται στην έδρα της Φιορεντίνα και να έχουν ακόμη ένα ματς λιγότερο!

Ακόμη μία νίκη πήρε η Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» είχαν εύκολο έργο κόντρα στην Πεσκάρα, επικρατώντας με 3-1 και έφτασαν τα 9 σερί παιχνίδια χωρίς ήττα. Μετά από ένα… άγονο πρώτο ημίχρονο, ο Τονέλι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 47’ και ο Χάμσικ δύο λεπτά αργότερα έγραψε το 2-0. Ο Μέρτενς έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Καπράρι να μειώνει στο τελικό 3-1 με πέναλτι στο 94.

Σπουδαίο τρίποντο με ανατροπή για την Λάτσιο κόντρα στην Αταλάντα (2-1). Ο Πετάνια στο 21’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Σάβιτς να ισοφαρίζει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Εν τέλει, ο Ιμόμπιλε με πέναλτι στο 68ο λεπτό έγραψε το τελικό 2-1.