Γερμανία

«Σεντονάτη» Λεβερκούζεν

Σε τροχιά Champions League παραμένει η Λεβερκούζεν, που επικράτησε εύκολα με σκορ 2-0 της Γκλάντμπαχ και πέρασε στην τρίτη θέση της Bundesliga.

Όντας η απόλυτη κυρίαρχη από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, η Λεβερκούζεν νίκησε εύκολα με σκορ 2-0 τη Γκλάντμπαχ, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Bundesliga. Έτσι, η Μπάγερ πέρασε προσωρινά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού (11/3) αγώνα της Ντόρτμουντ με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης για να δει αν θα παραμείνει εκεί. Από την άλλη, η Μπορούσια μετά από δύο θετικά αποτελέσματα, επέστρεψε στις ήττες και έχασε έδαφος στην προσπάθεια για έξοδο στο Europa League.

Οι «ασπιρίνες» μετά από πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν, κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τον Αλάριο στο 39’. Στην επανάληψη, παρότι θα μπορούσαν να «κλειδώσουν» νωρίς το παιχνίδι, δεν το κατάφεραν, αλλά δεν το πλήρωσαν κιόλας. Και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπραντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.