Γαλλία

Σεφτές για Μπορντό, «τάβλα» η Μονακό

Την πρώτη της νίκη στο «Σαμπιονά» μετά από δύο ήττες πέτυχε η Μπορντό, που νίκησε 2-1 τη Μονακό σε ματς θρίλερ. Με… τριάδα φιλοδώρησε τη Γκινγκάμπ η Λιλ.

Παρθενικό, ψυχοβγαλτικό αλλά… τρίποντο για τη Μπορντό.

Οι «γιρονδίνοι», με τον Τιερί Ανρί να είναι προ των πυλών της τεχνικής τους ηγεσίας μετά την απόλυση του Γκουστάβο Πογιέτ, νίκησαν 2-1 τη Μονακό στις καθυστερήσεις του αγώνα, εξαργυρώνοντας την καλή τους εμφάνιση. Την ίδια ώρα, η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ συνεχίζει να προβληματίζει, καθώς έχει μόλις 4 βαθμούς μετά από τρεις αγώνες στο Σαμπιονά.

Πρόσωπο του αγώνα για τη Μπορντό ήταν ο Καμανό. Και αυτό, διότι άνοιξε το σκορ στο 48’ με πέναλτι, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τον Πελέγκρι, ο οποίος σκόραρε στο 63’, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό. Η ανωτερότητα της Μπορντό, θα μπορούσε να είχε τελεσφορήσει και νωρίτερα, καθώς στο 86’ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, αλλά αστόχησε ο Καλού (σ.σ. απέκρουσε ο Μπενάλιο). Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, οι γηπεδούχοι λυτρώθηκαν ξανά με τον Καμανό.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία του σημερινού προγράμματος, η Λιλ νίκησε εύκολα 3-0 τη Γκινγκάμπ. Ο Ζέκα έκανε το 1-0 στο 7’ και ακολούθησαν δύο όμορφα γκολ από τον Μπαμπά στο 10ο και στο 73ο λεπτό, που πιστοποίησαν την καθολική υπεροχή των «λιλουά». Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 81’, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Κερμπρά.