Oλλανδία

«Σφαλιάρα» στη Φέγενορντ

Η ομάδα του Ρότερνταμ ηττήθηκε 1-0 από τη Χρόνινγκεν, επιβεβαιώνοντας την αδυναμία της στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Τιμητική, με βάση την εικόνα της αναμέτρησης, ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε η Φέγενορντ στην έδρα της Χρόνινγκεν, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Eredivisie. Η ομάδα του Ρότερνταμ επιβεβαίωσε την αδυναμία της στα εκτός έδρας παιχνίδια, έχοντας τρεις συνεχόμενες ήττες και συνολικά πέντε και απώλεσε την ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από τη δεύτερη θέση, αλλά και να αυξήσει τη διαφορά από την τέταρτη.

Οι γηπεδούχοι, που πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, έφτασαν τις τρεις συνεχόμενες νίκες και ξέφυγαν τρεις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Το μοναδικό τέρμα που έκρινε το παιχνίδι, σημειώθηκε στο 26ο λεπτό ο Φαν Μπεκ με αυτογκόλ.

Επτά λεπτά στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετά για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα στον αγώνα της Εξέλσιορ με αντίπαλο την Έμεν. Παρότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 59’ με τον Ντε Λέουβ, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Έντουαρντς στο 62’, με τον Έκερτ να «γράφει» το τελικό 2-1, τρία λεπτά αργότερα. Με τη νίκη αυτή, η Εξέλσιορ βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον σχετικά με την παραμονή στην κατηγορία.