Γαλλία

Σκόνταψε και με παρέμβαση διαιτητή στην Τουλούζη η Μονακό

Η Μονακό προηγήθηκε 3-1 της Τουλούζ, όμως ένα ανύπαρκτο πέναλτι ξανάβαλε την γηπεδούχο στο παιχνίδι που εκτέλεσε ο Ντελόρ στο 78’ και ο Σανόγκο στο 87’ ισοφάρισε 3-3.

Η Μονακό παρέμεινε στη 2η θέση, αλλά πλέον η Μαρσέιγ έχει την ευκαιρία να την ξεπεράσει μετά το ισόπαλο 3-3 με την Τλουλούζ εκτός έδρας. Ένα παιχνίδι που έχει πολύ κουβέντα για το πέναλτι με το οποίο η Τουλούζ κατάφερε να μειώσει σε 2-3 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντελόρ.

Ο Ρόνι Λόπες μετά από ασίστ του Μπαλντέ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, για να έρθει η ισοφάριση για την γηπεδούχο με ψύχραιμο πλασέ από το σημείο του πέναλτι στο 24ο λεπτό. Στην επανάληψη, στο 2ο λεπτό, ο Γιόβετιτς μετά από γύρισμα του Λεμάρ σημάδεψε το δοκάρι, για να πάρει το ριμπάουντ ο Ρόνι Λόπες και να δώσει νέο προβάδισμα στη Μονακό. Η ομάδα του Ζαρντίμ έφτασε να προηγείται με δύο τέρματα διαφορά, με τον Γιόβετιτς να σκοράρει ύστερα από συνδυασμό των Λόπες και Γκεζάλ στο 72’.

Όλα έδειχναν πως οι Μονεγάσκοι είχαν κλειδώσει τη νίκη, ο ρέφερι Μιγιό έδωσε ένα αυστηρό πέναλτι υπέρ του Σανόγκο με τον Γκλικ να μην φαίνεται να κάνει κάτι στη φάση. Ο Ντελόρ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για να μειώσει σε 2-3, για να έρθει ο Γιάγια Σανόγκο μετά από σέντρα του Ντελόρ να κατεβάσει ωραία την μπάλα και με το αριστερό να γράφει το 3-3.

Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής

Παρασκευή (23/02)
Στρασβούργο-Μονπελιέ 0-0

Σάββατο (24/02)
Τουλούζ-Μονακό 3-3
(24' Σανγκαρέ, 78' πεν. Ντελόρ, 87' Σανόγκο - 8', 47' Ρόνι Λόπες, 72' Γιόβετιτς)

Παρί Σεν Ζερμέν-Μαρσέιγ (22:00)

Εκτός έδρας αποστολή κόντρα στην Τουλούζ έχει η Μονακό των τεσσάρων νικών στα πέντε τελευταία ματς.