Αγγλία

Σκόρπισε την Τσέλσι στους… έξι ανέμους κι έπιασε κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι!

Με χατ τρικ του Αγουέρο και επιβλητική εμφάνιση, η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε 6-0 την Τσέλσι στο υποτιθέμενο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής στην Premier League, στέλνοντας «μήνυμα» με... πολλούς αποδέκτες!

Καταιγιστική ήταν (και) σήμερα η Μάντσεστερ Σίτι, που επικράτησε με το… εκκωφαντικό 6-0 της Τσέλσι, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League, πιάνοντας εκ νέου τη Λίβερπουλ στους 65 πόντους -με ματς παραπάνω βέβαια- κι ανεβαίνοντας αυτή στην κορυφή της βαθμολογίας, χάρη στη διαφορά τερμάτων!

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική και είναι χαρακτηριστικό πως το σκορ ήταν 4-0 πριν ακόμα συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού, ενώ οι «πολίτες» προηγήθηκαν με γκολ… από τα αποδυτήρια. Όταν από κάθετη πάσα του Ντε Μπρόινε στον Μπερνάρντο Σίλβα και τη σέντρα του δεύτερου, που κόντραρε, η μπάλα στρώθηκε στον Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε μπει… φουριόζα και τέσσερα λεπτά μετά ο Σίλβα έκανε… ό,τι ήθελε την άμυνα των «μπλε», έβγαλε τον Σέρχιο Αγουέρο φάτσα με το τέρμα και κενή την εστία, αλλά εκείνος πλάσαρε άουτ.

Ο Αγουέρο, ωστόσο, «εξιλεώθηκε» για το χαμένο αυτό γκολ σημειώνοντας με μια «φωτοβολίδα» από τα 30 μέτρα το 2-0 για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, στο 13’. Ενώ μετά από λάθος του Ρος Μπάρκλεϊ και γύρισμα με το κεφάλι στον Κέπα, ξανά ο Αγουέρο μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα του τερματοφύλακα της Τσέλσι…

Ο... χορός των γκολ συνεχίστηκε για την Σίτι, με τον Ιλκάι Γκιντογκάν να παίρνει τη σκυτάλη στο 25ο λεπτό, προτού ο Αγουέρο ευστοχήσει σε πέναλτι στο 56’, πετυχαίνοντας δεύτερο χατ τρικ στα τρία τελευταία του ματς στο αγγλικό πρωτάθλημα και φτάνοντας τα 11 συνολικά στην Premier League, όπως κι ο Άλαν Σίρερ!

Παράλληλα, ο Αργεντινός στράικερ έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών για τους «γαλάζιους» του Μάντσεστερ στο πρωτάθλημα, ξεπερνώντας με τα 160 γκολ το6 τον Έρικ Μπρουκ που είχε 158. Προτού ο Στέρλινγκ… ξαναχτυπήσει και ολοκληρώσει το… πάρτι των γηπεδούχων, δέκα λεπτά πριν τη λήξη.

Υποχρεώνοντας ταυτόχρονα την Τσέλσι στην πιο βαριά της ήττα από το μακρινό 1991 και κρατώντας την στην έκτη θέση της βαθμολογίας, έναν πόντο μακριά από τις θέσεις του Champions League και με... καταρρακωμένη ψυχολογία.