Oλλανδία

Σκόρπισε… τρόμο η Φέγενορντ!

Αγριεμένη και εκφοβιστική για τους αντιπάλους της παρουσιάστηκε η Φέγενορντ. Βάζοντας τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο (!) και διαλύοντας 5-0 την άτυχη Βίλεμ, η πρωταθλήτρια έκανε εντυπωσιακά το «3 στα 3»

Ποιος ήταν πέρυσι -και παραμένει και φέτος- αφεντικό στην Ολλανδία υπενθύμισε η Φέγενορντ.

Πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση, η ομάδα του Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχορστ ισοπέδωσε τη Βίλεμ και έφτασε άνετα στο εντυπωσιακό 5-0.

Μπαίνοντας… αγριεμένη στο γήπεδο, η πρωταθλήτρια διέλυσε από το ημίχρονο την αδύναμη αντίπαλό της.

Πριν πάει λοιπόν στην ανάπαυλα, είχε σκοράρει ήδη τέσσερις φορές: Με τους Ντικς και Μπεργκίς να χτυπούν δυο φορές σε τρία λεπτά (13’-16’), τον Τούρνστρα να βρίσκει δίχτυα στο 20’ και τον Βιλένα να κλείνει το εφιαλτικό πρώτο μέρος για τη Βίλεμ στο 40’.

Από ‘κει και πέρα, η Φέγενορντ χαλάρωσε και αρκέστηκε απλώς να βάλει το κερασάκι στην τούρτα με πέναλτι του Μποέτιους στο 81’. Έφτασε λοιπόν με άνεση και στιλ στο «3 στα 3» που την κρατά από νωρίς στην κορυφή της βαθμολογίας.