Σκωτία

Σκότωσε και την Ρέιντζερς η Σέλτικ! (video)

Η Ρέιντζερς προηγήθηκε, όμως το τέλος του «old firm» την βρήκε με κατεβασμένο το κεφάλι. Η Σέλτικ τούμπαρε 2-1 με τον Σκοτ Σινκλέρ το ματς στο «Ibrox» και συνεχίζει ασταμάτητη για τον τίτλο.

Συνεχίζει να κάνει ό,τι θέλει η Σέλτικ φέτος στην Σκωτία. Η ομάδα του Ρότζερς ταπείνωσε και την μισητή Ρέιντζερς (2-1) στο μεγάλο ντέρμπι στο «Ibrox» κι έφτασε τις 15 σερί νίκες.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κοντινό σουτ του Κένι Μίλερ στο 12ο λεπτό. Η Σέλτικ ανέβασε σταδιακά ρυθμό και απάντησε λίγο μετά την συμπλήρωση μισής ώρας με τον Ντεμπελέ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν το απόλυτο αφεντικό του παιχνιδιού από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι φάσεις έβγαιναν η μία μετά την άλλη και τελικά η λύση δόθηκε στο 70’ με τον Σινκλέρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από όμορφη ασίστ του Άρμστρονγκ. Η Ρέιντζερς ρίσκαρε όμως με μοναδική εξαίρεση το δοκάρι του Μίλερ στο 80’ δεν ανησύχησε καθόλου την άμυνα του Γκόρντον.

Έτσι η Σέλτικ έφτασε τους 58 βαθμούς, ενώ η Ρέιντζερς έμεινε στην 2η θέση με 39.