Ισπανία

«Σκότωσε» σε… νεκρό χρόνο τη Ρεάλ η Εσπανιόλ! (video)

Το κατάφερε κι αυτό η φετινή Ρεάλ! Με αντίπαλο μια ομάδα που την κέρδιζε συνεχώς και με κάθε πιθανό τρόπο, το γκολ του Μορένο στο 93’ την άφησε… στον τόπο και χάρισε μεγάλη νίκη στην Εσπανιόλ (1-0).

Την πελατειακή σχέση που είχε αναπτύξει μαζί της η Ρεάλ διέκοψε… βίαια η Εσπανιόλ!

Χάρη σε ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Καταλανοί καθάρισαν τη «βασίλισσα» (1-0) και τερμάτισαν ένα εντυπωσιακό σερί εννέα νικών που (ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης) έτρεχε απέναντί τους!

Με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, η ομάδα του Ζιντάν δεν κατάφερε να διασπάσει τη σφιχτή άμυνα των γηπεδούχων. Αντιθέτως, ήταν εκείνη που γλίτωσε το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Μορένο σκόραρε από κανονική θέση, αλλά υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Ό,τι δεν του επετράπη όμως να κάνει εκεί, το έκανε (κυριολεκτικά) την ύστατη ώρα. Γιατί ήταν ο ίδιος παίκτης που στο 93’ έπιασε άψογο σουτ στην κίνηση και υπέγραψε την πρώτη νίκη της ομάδας του απέναντι στους Μαδριλένους έπειτα από 22 παιχνίδια!

Επέτρεψε, έτσι, στην Ατλέτικο να ξεχειλώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά της στη δεύτερη θέση και έδωσε στη Βαλένθια το δικαίωμα (εφόσον περάσει από το Μπιλμπάο) να αφήσει τη Ρεάλ τέταρτη στη βαθμολογία.