Ιταλία

«Σόκαρε» στο 91’ την Ίντερ η Φιορεντίνα! (video)

Η Ίντερ μπορεί να προηγήθηκε, αλλά στο β’ ημίχρονο η Φιορεντίνα με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και επικράτησε (2-1) με γκολ του Μπαμπακάρ στο 91’.

Την καλύτερη... πελάτισσά της έχει κάνει τη φετινή σεζόν η Φιορεντίνα την Ίντερ, καθώς μετά το ματς του α' γύρου που είχε επικρατήσει με 4-1 μέσα στο «Τζιουζέπε Μεάτσα», οι «βιόλα» νίκησαν με ανατροπή στο «Αρτέμιο Φράνκι» με 2-1, με το γκολ της νίκης να πετυχαίνει ο Μπαμπακάρ στο 91'. Με 10 παίκτες από το 82' αγωνίστηκε η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι λόγω αποβολής του Τέγες, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Ζάρατε από πλευράς Φιορεντίνα. Στη λήξη του ματς αποβλήθηκε ο Κοντόγκμπια.

Το ματς για την Ίντερ άρχισε με τον πλέον ιδανικό τρόπο, καθώς μόλις στο 26' ο Μπρόζοβιτς δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ, έπειτα από την ασίστ του Ροντρίγκο Παλάσιο και φαινόταν ότι εύκολα ή δύσκολα μπορεί να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα.

Ωστόσο, στο β' ημίχρονο έκανε την εμφάνισή του στον αγωνιστικό χώρο του «Αρτέμιο Φράνκι» το «φάντασμα» της ομάδας και η Φιορεντίνα με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στην ανατροπή.

Αρχικά, με τη συμπλήρωση μίας ώρας, ο Βαλέρο έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από σέντρα που βγήκε από τα δεξιά και αφού αυτή άλλαξε πορεία από παρέμβαση αμυντικών της Ίντερ, ο Ισπανός χαφ με κεφαλιά ισοφάρισε. Στο 82' ο Τέγες αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και τελικά η πίεση της Φιορεντίνα απέδωσε καρπούς.

Έπειτα από φάση διαρκείας στο 91' και ασταθή επέμβαση του Χαντάνοβιτς, ο Μπαμπακάρ μπήκε στη φάση και με δεύτερη προσπάθεια διαμόρφωσε το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε και ο Ζαράτε, ενώ με τη λήξη του αγώνα την κόκκινη αντίκρισε και ο Κοντόγκμπια.