Αγγλία

Σόκαρε τη Γιουνάιτεντ στο 96’ η Τσέλσι!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε «αγκαλιά» με μια σπουδαία νίκη στο Λονδίνο, αλλά με γκολ του Μπάρκλεϊ στο 96’ η Τσέλσι πήρε τον βαθμό (2-2) και παρέμεινε αήττητη τη φετινή σεζόν.

Το απόλυτο σοκ για τη Γιουνάιτεντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ»!

Ο Ζοσέ Μουρίνιο βρέθηκε λίγα δευτερόλεπτα πριν «σπάσει» το αήττητο της Τσέλσι, διατηρώντας παράλληλα σε ισχύ το δικό του ρεκόρ στους «μπλε», αλλά στο 96' η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (2-2) με γκολ του Μπάρκλεϊ σε μια φάση που δεν υπήρχε παίκτης της Γιουνάιτεντ για να απομακρύνει την μπάλα.

Παρ' όλα αυτά, το ματς για τους γηπεδούχους άρχισε με τελείως διαφορετικούς οιωνούς, καθώς ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γουίλιαν στο 21', ο Ρούντιγκερ εκμεταλλεύθηκε τον... βαθύ ύπνο του Πογκμπά στα μαρκαρίσματα και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Γιουνάιτεντ μπήκε μεταμορφωμένη και κατάφερε να ισοφαρίσει πάρα πολύ γρήγορα. Μόλις στο 55' έπειτα από φάση διαρκείας, ο Μαρσιάλ εκμεταλλεύθηκε τα συνεχόμενα λάθη στην περιοχή της Τσέλσι και με πλασέ έκανε το 1-1, ενώ ο ίδιος παίκτης που είναι άλλος άνθρωπος στα τελευταία ματς, πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 73' με τρομερό πλασέ από πάσα του Ράσφορντ.

Όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Μάντσεστερ θα έπαιρνε ένα μεγάλο «διπλό» που θα ήταν παράλληλα και δήλωση ότι πλέον είναι απολύτως καλά, αλλά παρά τη βελτίωσή της, οι αμυντικοί της δεν πρόκειται να γίνουν... Νέστα και Καναβάρο σε μια μέρα. Στο 96' ο Νταβίντ Λουίς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα, ο Ισπανός είπε «όχι» στον Ρούντιγκερ, ωστόσο ο Μπάρκλεϊ δεν ήταν δυνατόν να χάσει μόνος του το 2-2, βάζοντας τον επίλογο στην ματσάρα που άνοιξε την 9η αγωνιστική της Premier League.