Πορτογαλία

«Σούπερ» ανατροπή από Τοντέλα και βήμα παραμονής

Ενώ έχανε 0-2 στη λήξη του ημιχρόνου, η Τοντέλα νίκησε 3-2 (!) την Πορτιμονένσε εντός έδρας στο ματς που ολοκλήρωσε την 28η αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Τοντέλα νίκησε 3-2 την Πορτιμονένσε εντός έδρας, ενώ έχανε 0-2 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο ματς που ολοκλήρωσε την 28η αγωνιστική της Primeira lega και βρέθηκε εκτός της τελευταίας τριάδας που οδηγεί στη δεύτερη κατηγορία, αφήνοντας εκεί τη Νασιονάλ Μαδέιρα και βάζοντας σε μπελάδες τους φιλοξενούμενους, που, αν κρατούσαν το υπέρ τους αποτέλεσμα, θα εξασφάλιζαν οριστικά την παραμονή τους.

Η Πορτιμονένσε αιφνιδίασε και έφτασε τα 0-2 με τα τέρματα των Τζάνστον Μοράες στο 20’ και Παουλίνιο Ντος Σάντος στο 45’+2. Η επική αντεπίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο έφερε το 1-2 στο 63’ με τον Τομανέ, την ισοφάριση στο 72’ με τον Πίτε και το 3-2 στο 88’ με τον Ρικάρντο Κόστα, ο οποίος υποβλήθηκε στο 96’.