Γερμανία

«Καρφί» για Ευρώπη η Χόφενχαϊμ

Η φορμαρισμένη Χοφενχαϊμ κέρδισε 2-0 τη Χέρτα Βερολίνου, με τα τέρματα των Αμίρι και Νέλσον και τη χρήση του VAR κι ανέβηκε στην έκτη θέση της Bundesliga, που οδηγεί στο Europa League τη νέα σεζόν!

Η αγωνιστική τους φόρμα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη και… επαληθεύτηκε στον αγωνιστικό χώρο της «Πρι Ζίρο Αρένα». Εκεί όπου η Χόφενχαϊμ κέρδισε τη Χέρτα Βερολίνου με 2-0, στο πρώτο χρονικά σημερινό ματς της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία ματς για την ομάδα του Κράιχγκαου, οι οποίοι πλέον βρίσκονται στην έκτη θέση της βαθμολογίας και… βλέπουν Ευρώπη, την ώρα που οι «πρωτευουσιάνοι» γνώρισαν την πέμπτη διαδοχική ήττα τους στο γερμανικό πρωτάθλημα!

Καλύτερη σε όλη την αναμέτρηση, η Χόφενχαϊμ έχασε πολλές ευκαιρίες κυρίως με τον Αντρέι Κράμαριτς για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της αλλά ακόμα κι έτσι οι τρεις βαθμοί είναι αυτοί που μετρούν και την φέρνουν κοντά στο Europa League της επόμενης σεζόν.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν λίγο πριν το ημίωρο, με τον Ναντιέμ Αμίρι να σουτάρει με δύναμη από το ύψος του πέναλτι και δεξιά, με τον Ρούνε Γιάρσταιν να μην έχει οπτικό πεδίο και να βλέπει τη μπάλα στα δίχτυα του, για το 1-0 που ήταν και το πρώτο φετινό γκολ παράλληλα του Γερμανού μέσου!

Ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ράις Νέλσον, που είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του σκόρερ, πετυχαίνοντας το 2-0 με κεφαλιά ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι μετά από σέντρα του Νίκο Σουλτς από τα αριστερά, στο 76ο λεπτό. Γκολ το οποίο κατοχυρώθηκε και... τυπικά τελικά με τη χρήση του VAR δύο λεπτά μετά, ορθά όπως φάνηκε και από την αρχή, ενώ «τελείωσε» πρόωρα και το παιχνιδι.