Γαλλία

Στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ η ανατρεπτική Μπορντό

Οι «Γιρονδίνοι» βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά γύρισαν το παιχνίδι πριν το ημίχρονο, έφτασαν στο 3-1, περίπου στο 65’, για να δεχτούν τη μείωσηβ σε 3-2 που δεν τους στέρησε την είσοδο στους «4».

Με πρωταγωνιστή τον Λαμπόρντ που σημείωσε δύο γκολ η Μπορντό πήρε την πρόκριση κόντρα στην Γκινγκάμπ με 3-2. Η φιλοξενούμενη μπήκε μπροστά στο σκορ στο 11ο λεπτό, όμως η απάντηση για τους «Γιρονδίνους» ήρθε πέντε λεπτά αργότερα από τον Καμανό.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Γκαετάν Λαμπόρντ που στο 37ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην Μπορντό για να πάει με το υπέρ της 2-1 στα αποδυτήρια, ενώ στο 65ο λεπτό ο ίδιος παίκτης ανέβασε το σκορ στο 3-1. Στο 88’ ο Μπενεζέ μείωσε σε 3-2, όμως η Μπορντό κράτησε τη νίκη μέχρι το φινάλε.

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης