Super League 2

Στα… ψηλά η Κέρκυρα, κατήφορος για Εργοτέλη

Τις θετικές εμφανίσεις συνεχίζει η Κέρκυρα, που πέρασε με 2-1 από το Ηράκλειο και κράτησε τον Εργοτέλη για τέταρτη σερί αγωνιστική μακριά από τα τρίποντα.

Μεγάλο διπλό πήρε η Κέρκυρα επί του Εργοτέλη με 2-1 στην όγδοη αγωνιστική της Football League.

Οι Φαίακες αντιστάθηκαν στην πίεση που άσκησαν οι «κιτρινόμαυροι» στα τελευταία λεπτά του ματς και «έπιασε» το Βόλο στη δεύτερη θέση –τουλάχιστον προσωρινά, αφού έχει δώσει ένα παιχνίδι περισσότερο.

Ο Εργοτέλης, από την άλλη, έχει ξεχάσει την εντυπωσιακή αρχή που έκανε στο πρωτάθλημα και έμεινε για τέταρτη σερί αγωνιστική μακριά από τις νίκες, μετρώντας τη δεύτερη φετινή ήττα του.

Κορυφαίος παίκτης του ματς ήταν ο Λινάρδος, ο οποίος άνοιξε το σκορ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, μετά από ασίστ του Κούρου.

Ο Έφορντ ισοφάρισε για τους κιτρινόμαυρους στο 59’, όμως ξανά ο Λινάρδος βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα με προβολή μέσα από τη μεγάλη περιοχή στο 71’, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Στα τελευταία λεπτά ο Εργοτέλης άρχισε να πιέζει περισσότερο για το γκολ, με κορυφαία στιγμή την εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, που μπλόκαρε δύσκολα ο Κουτζαβασίλης.