Europa League

Στη ρώσικη ρουλέτα… σκότωσε την Μπεσίκτας η Λιόν!

Λιόν για -την πρώτη της ευρωπαϊκή- κούπα! Η Μπεσίκτας έστειλε με το 2-1 τη ρεβάνς στην παράταση, αλλά οι Γάλλοι άντεξαν στην… κόλαση της Πόλης και στα πέναλτι… άρπαξαν την πρόκριση για τα ημιτελικά!

Στη ρώσικη ρουλέτα… Λιόν και πάμε για «σκοτωμό» στα ημιτελικά του Europa League, με ματσάρες!

Οι Γάλλοι άντεξαν στην αφόρητη πίεση της Μπεσίκτας -που κατάφερε με το 2-1 να στείλει τη ρεβάνς στην παράταση- και στα πέναλτι, με ήρωα τον Λόπες, που είπε «όχι» σε Τόσιτς και Μίτροβιτς, αλλά και τον Γκοναλόν, ο οποίος ευστόχησε στο τελευταίο, θα είναι στους «4» της διοργάνωσης, μαζί με Γιουνάιτεντ, Άγιαξ και Θέλτα!

Στην κανονική διάρκεια έγινε… χαμός, με τον Ταλίσκα να ανοίγει το σκορ στο 27' και τους Γάλλους να ισοφαρίζουν άμεσα, όταν, στο 34', ο Λακαζέτ, από την ασίστ του αρχηγού των φιλοξενούμενων, Γκοναλόν, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Φάμπρι, για το 1-1. Οι γηπεδούχοι «βρήκαν» το πολυπόθητο, δεύτερο γκολ στο 58' και πάλι με τον Ταλίσκα, με τη Λιόν, όμως, να… σκυλιάζει, ψάχνοντας την ισοφάριση -και την πρόκριση. Στο 90', μάλιστα, ο Λακαζέτ είχε δοκάρι!