Euro 2016

Στο… ημίχρονο νικούν πάντα οι Γερμανοί

Ο Λίνεκερ έλεγε για το τέλος αλλά -όταν είναι σοβαροί- οι Γερμανοί καθαρίζουν απ’ το ημίχρονο. Με γκολ των Ρόις-Μίλερ σ’ ένα πεντάλεπτο (39’-44’), οι πρωταθλητές πέρασαν άνετα 2-0 απ’ τη Γεωργία.

Την άνεση που επιβάλλεται σε τέτοια παιχνίδια για παγκόσμια πρωταθλήτρια έβγαλε η Γερμανία στη Γεωργία.

Χωρίς περιθώρια γι’ άλλες απώλειες, τα «πάντσερ» έκαναν αυτό που έπρεπε κι επικρατώντας 2-0, σημείωσαν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους στα προκριματικά του Euro.

Στο πρώτο επίσημο ματς στη μετά Κετσπάγια εποχή, οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν τα «πάντσερ», αλλά ένα πεντάλεπτο… φορτσάρισμά τους ήταν αρκετό για να τα χάσουν απ’ τα μάτια τους. Πρώτα λοιπόν ο Ρόις εκμεταλλεύτηκε ενέργεια του Γκέτσε κι έδωσε προβάδισμα (39’) κι έπειτα ο Μίλερ (από πάσα του Εζίλ) καθάρισε απ’ το ημίχρονο το παιχνίδι.

Έτσι, η Γερμανία έπιασε την Πολωνία στην πρώτη θέση και περιμένει πλέον απώλειές της στο βραδινό παιχνίδι στην Ιρλανδία. Ό,τι και να γίνει εκεί όμως, οι Γερμανοί έχουν ήδη συγκάτοικο τη Σκωτία, που δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στο αδύναμο Γιβραλτάρ.

Μπορεί λοιπόν οι Σκωτσέζοι να έγιναν οι πρώτοι που σκοράρει εναντίον τους σε επίσημο ματς, αλλά στη συνέχεια το… τιμώρησαν αυστηρά και (με πρωταγωνιστή τον Φλέτσερ που έκανε χατ-τρικ) έφτασαν στο ευρύ 6-1.