Ιταλία

Στο κατόπι της Γιουβέντους η Ρόμα, φιλί ζωής από Ικάρντι σε Ίντερ

Με ανατροπή στην επανάληψη, η Ρόμα πέρασε από τη Σασουόλο (1-3) και παρέμεινε στο κατόπι της Γιουβέντους, που νίκησε 3-1 τη Σαμπντόρια. Έσωσε την Ίντερ στο φινάλε ο Ικάρντι, 2-1 την Τορίνο!

Δεν την αφήνει να πάρει ανάσα. Η Ρόμα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έντιν Τζέκο επικράτησε 3-1 της Σασουόλο εκτός έδρας με ανατροπή και συνεχίζει να… κυνηγάει την πρωτοπόρο Γιουβέντους, όντας στο -2. Τρίποντο για την «Μεγάλη Κυρία» με το ίδιο σκορ επί της Σαμπντόρια, όπως και για τη Νάπολι (2-0 την Έμπολι). Έσωσε την Ίντερ από νέα γκέλα ο Ικάρντι, σκοράροντας στο φινάλε κόντρα στην Τορίνο (2-1).

Η Ρόμα τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Σασουόλο, καθώς είδε τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 12’ με τον Καναβάρο. Ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Έντιν Τζέκο πρωταγωνιστή, γύρισε το ματς και έμεινε σε απόσταση βολής από την κορυφή. Ο Βόσνιος ισοφάρισε στο 57’ και στο 76’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που είχε κερδίσει ο ίδιος, έκανε την ανατροπή, με τον Ναϊνγκολάν να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα.

Sassuolo vs Roma 1-3 ~ All Goals & Highlights από Sports_HD

Το καθήκον της έκανε η Γιουβέντους που επικράτησε 4-1 της Σαμπντόρια και έδειξε ότι άφησε πίσω της την κυριακάτικη ήττα από τη Μίλαν. Ο Μάντζουκιτς άνοιξε το σκορ στο 4’ για να έρθει πέντε λεπτά μετά ο Μπονούτσι να κάνει το 2-0. Η Σαμπντόρια φρόντισε να προσθέσει… ενδιαφέρον στο ματς και άγχος στους γηπεδούχους καθώς μείωσε στο 57’ με γκολ του Σικ, ωστόσο η «Μεγάλη Κυρία» πέτυχε ακόμη δύο τέρματα με τους Πιάνιτς και Μπονούτσι να διαμορφώνουν το τελικό σκορ.

All Goals HD - Juventus 4-1 Sampdoria - 26-10-2016 από livescoreIn

Με τον Μάουρο Ικάρντι να πετυχαίνει ντοπιέτα, η Ίντερ απέφυγε νέα γκέλα καθώς νίκησε 2-1 την Τορίνο. Ο Αργεντινός φορ άνοιξε το σκορ στο 35’ μετά από τραγικό λάθος του Χαρτ, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με γκολ του Μπελότι στο 63’ έπειτα από νέο απίστευτο λάθος, αυτή τη φορά των αμυντικών της Ίντερ. Ωστόσο, ο αρχηγός των «νερατζούρι» δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με γκολάρα δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Inter 1 - 2 Torino - Highlights - 03-04-2016 από Football--Live

Σπουδαίο τρίποντο και για τη Νάπολι, που… καθάρισε την Έμπολι με 2-0. Οι παρτενοπέι «χτύπησαν» στο δεύτερο μέρος, σκοράροντας αρχικά με τον Μέρτενς στο 51’ και μισή ώρα μετά ο Κίρικες κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του που βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Napoli Empoli 2 - 0 All Goals & Highlights 26... από footballTV

Επίδειξη δύναμης από τη Λάτσιο που διέλυσε 4-1 την Κάλιαρι. Ο Κεϊτά άνοιξε το σκορ μετά το πέρας έξι λεπτών για να έρθει ο Ιμόμπιλε και να δώσει προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του μέσα σε πέντε λεπτά (23’, 28’). Ο Άντερσον έκανε στο 79’ το 4-0, με τον Γουάλας οκτώ λεπτά μετά να στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Διακοπή στο Φιορεντίνα-Κροτόνε στο 17ο λεπτό λόγω έντονης βροχόπτωσης. Ωστόσο, μισή ώρα αργότερα το ματς ξεκίνησε ξανά, με τους βιόλα να... σώζουν ό,τι σωζόταν στο 84', όταν ο Αστόρι βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το 1-1. Είχαν προηγηθεί οι φιλοξενούμενοι με τον Φαλτσινέλι στο 23'.