Πορτογαλία

Στο ρελαντί αφήνει… σκόνη η Πόρτο

Με συνοπτικές διαδικασίες, η Πόρτο νίκησε 3-1 τη Νασιονάλ στο «Ντραγκάο» για τη 16η αγωνιστική της Primeira Lega και ξέφυγε με +6 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Πόρτο νίκησε σε χαλαρούς ρυθμούς 3-1 τη Νασιονάλ στο «Ντραγκάο» για τη 16η αγωνιστική της Primeira Lega και ξέφυγε με +6 στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην έδρα της Τοντέλα και, παρά τις νίκες των Μπράγκα και Μπενφίκα το σαββατοκύριακο, δείχνοντας η πιο σταθερή ομάδα αυτήν τη στιγμή και φτάνοντας στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της μετά το «Ντα Λουζ», που την καθιστά το μεγάλο φαβορί.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στη μέση του πίνακα.

Οι «δράκοι» προηγήθηκαν 2-0 με τα τέρματα των Μπραχίμι και Σοάρες, μείωσε στη λήξη του ημιχρόνου ο Ρόσεζ για να έρθει ξανά ο Μπραχίμι στο δεύτερο ημίχρονο να «καθαρίσει» την αναμέτρηση.