Πορτογαλία

Στο… χαλαρό η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα πέρασε εύκολα με σκορ 2-0 από την έδρα της Σάντα Κλάρα και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του πορτογαλικού πρωταθλήματος σκαρφάλωσε μετά από 17 αγωνιστικές η Μπενφίκα, που επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Σάντα Κλάρα και εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα της Μπράγκα. Παράλληλα, μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Πόρτο, η οποία αγωνίζεται αύριο (12/1, 17:30) απέναντι στη Σπόρτινγκ στη Λισσαβόνα.

Οι «Αετοί» προηγήθηκαν στο σκορ με τον Σεφέροβιτς στο 22’ και τα πράγματα απλοποιήθηκαν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η Σάντα Κλάρα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καρντόσο. Με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48’ ο Ζαρντέλ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντας γερά θεμέλια για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι «κατέβασαν ταχύτητα», αλλά και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Στο ντέρμπι ουραγών, Άβες και Φεϊρένσε ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Το αποτέλεσμα δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες, αφού έχασαν την ευκαιρία να «ξεκολλήσουν» από τις τελευταίες θέσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Φαρίνα (43’) και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Βαλένσια (64’), που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.