Σκωτία

Στον τελικό του Λιγκ Καπ η Σέλτικ

Διέλυσε την Χιμπέρνιαν με 5-2 και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ η Σέλτικ.

Μεγάλη πρόκριση στον τελικό του σκοτσέζικου Λιγκ Καπ πήρε η Σέλτικ που διέλυσε με 5-2 την Χιμπέρνιαν στα ημιτελικά.

Οι Κέλτες έδειξαν τη δύναμή τους και… πήραν εκδίκηση από τους Χιμπς για την ισοπαλία που τους περιόρισαν στο πρωτάθλημα, χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερες δυσκολίες.

Στο πρώτο 20λεπτο του ματς η Σέλτικ είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Ελιονούσι (17’) και ΜακΓκρέγκορ (21’), ενώ ο πρώτος διαμόρφωσε το 3-1 του ημιχρόνου, μετά από το γκολ του Χάλμπεργκ στο 36’, που είχε μειώσει προσωρινά.

Η Σέλτικ συνέχισε την κυριαρχία του και στο δεύτερο μισό, με τον Μπράουν να πετυχαίνει δύο τέρματα στο 56’ και στο 90’, ενώ στο 58’ είχε μειώσει η Κάμπερι για την Χιμπέρνιαν.

Στον τελικό οι Κέλτες θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του Ρέιντζερς-Χαρτς, που θα μετρήσουν αύριο (Κυριακή 3/11 – 19:00) τις δυνάμεις τους.