Γερμανία

Στοπ στο σερί της Μπάγερν από τη Χέρτα!

Φρέναρε την Μπάγερν μέσα στο Μόναχο η Χέρτα (0-0). Οι Βερολινέζοι δεν λύγισαν από την ομάδα του Χάινκες, που μετρούσε 10 σερί νίκες, την ώρα που η τρίτη Άιντραχτ έχανε από την Στουτγκάρδη.

Την πάτησε από την Μπάγερν μέσα στην «Allianz Arena» η Χέρτα.

Οι Βερολινέζοι στάθηκαν όρθιοι κόντρα στο… θηρίο μέσα στο Μόναχο (0-0) και με αυτόν τον τρόπο έβαλαν τέλος στο σερί δέκα νικηφόρων αγώνων που είχε η ομάδα του Χάινκες στην Bundesliga. Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν με όλα τα… βαριά χαρτιά τους, πλην του Βιδάλ που μπήκε στο δεύτερο μέρος. Μεγάλες ευκαιρίες με Λεβαντόφσκι και Χούμελς, είχε η πρωταθλήτρια Γερμανίας στο πρώτο μέρος.

Όχι βέβαια πώς υπάρχει αμφιβολία για το ποια ομάδα θα την κατακτήσει (και) φέτος, αφού έχουν απόσταση… ασφαλείας οι Βαυαροί, που έφθασαν τους 60 βαθμούς. Η δεύτερη, Ντόρτμουντ, έχει 40 βαθμούς.

Από την άλλη, η τρίτη, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, έμεινε στους 39, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 στην έδρα της Στουτγκάρδης και περιμένει το αποτέλεσμα της Λεβερκούζεν κόντρα στη Σάλκε για να δει αν θα υποχωρήσει στον βαθμολογικό πίνακα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Τόμι μόλις στο 13ο λεπτό.

Άλωσε το Ανόβερο η Γκλάντμπαχ. Με τον Κράμερ να «χτυπάει» στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, η ομάδα του Χέκινγκ επικράτησε 1-0 και προσπέρασε τη σημερινή της αντίπαλο, μένοντας σε επαφή με την πρώτη εξάδα.

Έδαφος στο κυνήγι για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο έχασε η Χοφενχάιμ, που δεν κατάφερε να νικήσει τη Φράιμπουργκ εντός έδρας, μένοντας στο 1-1 αν και προηγήθηκε στο σκορ.