Europa League

Στράβωσε κι αυτό για τον Παναθηναϊκό

Δεν φτάνει που ο ίδιος δεν κατάφερε να κρατήσει το σκορ στη Λιέγη, ο Παναθηναϊκός δεν ευνοήθηκε ούτε από την εξέλιξη του άλλου ματς. Παρόλο που ο Άγιαξ προηγήθηκε δις, η Θέλτα πήρε τον πόντο (2-2).

Εκτός από το δικό του αποτέλεσμα, ούτε το άλλο του ομίλου ευνόησε -όπως εξελίχθηκε η βραδιά- τον Παναθηναϊκό.

Ο Άγιαξ βρέθηκε πολύ κοντά σε μια νίκη στην έδρα της Θέλτα, με την οποία ουσιαστικά θα αγκάλιαζε την πρόκριση και θα επέτρεπε στους «πράσινους» (έστω και με αυτό τον πόντο στη Λιέγη) να πλησιάσουν στη δεύτερη θέση.

Ωστόσο ούτε αυτό συνέβη, καθώς οι Ισπανοί ισοφάρισαν στο τέλος (2-2) και κράτησαν τη διαφορά τους.

Σε ένα φοβερό ματς στη Γαλικία, οι εξαιρετικοί Ολλανδοί εκμεταλλεύτηκαν το rotation των γηπεδούχων και πήραν δυο φορές προβάδισμα στο σκορ. Ισάριθμες ωστόσο, οι Ισπανοί βρήκαν τις απαντήσεις.

Δεν πέρασαν λοιπόν ούτε επτά λεπτά από την όμορφη ενέργεια και το πλασέ του Ζιγέχ στην αντεπίθεση (22’) και ο Φοντάς ισοφάρισε με φοβερό τακουνάκι από εκτέλεση φάουλ (29’).

Κι όταν ο Γιουνές φάνηκε να δίνει τη μεγάλη νίκη στον Άγιαξ στο 72’ (με άψογο φαλτσαριστό σουτ), ο Ορεγιάνα κράτησε όρθια την ομάδα του, γράφοντας το τελικό σκορ με εξίσου όμορφο σουτ δέκα λεπτά αργότερα.