Γερμανία

Συνέρχεται η Μπάγερν, εμφανίστηκε η Σάλκε!

Μπορεί η Μάιντς να προηγήθηκε στο Μόναχο, όμως η Μπάγερν δεν είχε όρεξη για αστεία, την ισοπέδωσε 6-1 και συνεχίζει σε τροχιά νικών. Πρώτο «τρίποντο» για Σάλκε.

Βρίσκει τον ρυθμό της η Μπάγερν και αρχίζει να χτίζει σερί νικών.

Μετά τη νίκη επί της Σάλκε οι Βαυαροί πήραν και δεύτερο τρίποντο διαλύοντας 6-1 τη Μάιντς στην «Allianz Arena». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπετίς στο 6ο λεπτό, άντεξαν για μισή ώρα στην πίεση, όμως ακολούθησε καταστροφική συνέχεια. Ο Παβάρ με ωραίο σουτ στην κίνηση απάντησε για την ομάδα του Κόβατς, που μπήκε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της αφού ο Αλάμπα έκανε και το 2-1 στο 45’. Στο δεύτερο ακολούθησε πάρτι για τους γηπεδούχους, που έκαναν τρία τα τέρματά τους με τον Πέρισιτς (54’), ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Κομάν έκανε και το 4-1. Ο Λεβαντόφσκι για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν εκεί και στο 78’ έγραψε το 5-1, ενώ ο Ντέιβις στο 80’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ όπου έφερε την Μπάγερν στους 7 βαθμούς ύστερα από τρεις αγωνιστικές.

Πρώτη νίκη στην Bundesliga για την Σάλκε, που επικράτησε 3-0 την Χέρτα στο Γκελσενκίρχεν. Σοκ για τη Φράιμπουργκ που είχε το 2/2, η Κολωνία έφυγε με μεγάλο διπλό στο φινάλε (1-2) από «Schwarzwald». Σταμάτησε και το σερί της Βόλφσμπουργκ, που κόλλησε στο 1-1 με την Πάντερμπορν. Η μέρα έβγαλε ακόμη μία ισοπαλία, καθώς Λεβερκούζεν και Χόφενχαϊμ δεν κούνησαν δίχτυα (0-0) στη «BayArena».