Oλλανδία

Συσκότιση στο Ντε Κάιπ, «τρένο» η Ουτρέχτη

Διακοπή στον αγώνα Φέγενορντ-Φένλο, λόγω προβλήματος στον φωτισμό του Ντε Κάιπ. Το νικηφόρο σερί της διεύρυνε η Ουτρέχτη, που επικράτησε 3-0 της Ντεν Χάαγκ.

Διεκόπη πριν καν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό του αγώνα της Φέγενορντ με την Φένλο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος. Για αδιευκρίνιστο λόγο, έσβησαν τα φώτα στο «Ντε Κάιπ» και παρά τις προσπάθειες των τεχνικών, το πρόβλημα δεν αποκαταστάθηκε. Ο διαιτητής της αναμέτρησης περίμενε τριάντα λεπτά, αλλά αφού δεν είδε… φως, αποφάσισε την οριστική διακοπή του αγώνα. Όσο για τη συνέχεια, ο λόγος περνάει πλέον στη διοργανώτρια αρχή.

inner

Από εκεί και πέρα, την ανοδική της πορεία συνέχισε η Ουτρέχτη, που επικράτησε εύκολα με 3-0 της Ντεν Χάαγκ και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες. Παράλληλα, σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το… καλημέρα και συγκεκριμένα στο 8’ με τον Ντέσερς. Στην επανάληψη «καθάρισαν» το ματς, καθώς στο 68’ ο Γιάνσεν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 77’ ο Φαν Όβεριμ «έγραψε» το τελικό 3-0.

Εύκολη νίκη με το ίδιο σκορ πέτυχε και η Φορτούνα Σιτάρντ επί της Τσβόλε. Μόλις στο 3’, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Στόκερς και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντίεμερς. Με δύο εκτελέσεις πέναλτι στο 67’ και στο 86’, διαμόρφωσε το 3-0. Τέλος, με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Χέρενφεν έφυγε η Έμεν, που πέτυχε το «χρυσό» γκολ στο 88’ με τον Ναϊμάγιερ, ο οποίος ισοφάρισε το τέρμα του Ζένελι στο 30’.