Ισπανία

«Σωτήρας» Μουνιαΐν για Μπιλμπάο

Χάρη σε γκολ του Ικερ Μουνιαΐν στο 93’, η Μπιλμπάο νίκησε 2-1 τη Λεβάντε του Δημήτρη Σιόβα στο «Σαν Μαμές» και ξεκίνησε νικηφόρα τη φετινή Primera Division.

Η Μπιλμπάο νίκησε στη Βασκονία 2-1 τη Λεγανές του βασικού σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης Δημήτρη Σιόβα στην πρεμιέρα της φετινής Primera Division με το γκολ του Μουνιαΐν στις καθυστερήσεις και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα, ελπίζοντας σε καλύτερη πορεία από την περυσινή που την άφησε εκτός Ευρώπης.

Αντίθετα, μία από τις περυσινές εκπλήξεις του πρωταθλήματος έδειξε ξανά πως έχει τα φόντα για μία καλή πορεία.

Οι παίκτες του Εντουάρντο Μπερίτσο ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν και τα κατάφεραν στο 27’ με την κεφαλιά του Νολασκοαΐν μετά από κόρνερ. Όμως, ήρθε άμεσα η απάντηση στο 33’ με το σουτ του Τζόναθαν Σίλβα που κόντραρε.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε και οι δύο τερματοφύλακες είχαν δύο εκπληκτικές επεμβάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τελικά, ο Μουνιαΐν εκμεταλλεύτηκε την προσποίηση δύο συμπαικτών του μέσα στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-1 στο 93', «λυτρώνοντας» τους Βάσκους.