Γαλλία

Τα θέλει όλα η Λυών

«Φωτιά» ήταν η Λυών στο «Γκαστόν Ζεράρ», έκανε πλάκα στη Ντιζόν (5-2) και συνεχίζει να πιέζει τη Μονακό για το απευθείας εισιτήριο του Champions League.

Πέντε γκολ «κέρασε» τη Ντιζόν στο «Γκαστόν Ζεράρ» η Λυών (5-2) και συνεχίζει να ελπίζει στο απευθείας εισιτήριο του Champions League μέσω της 2η θέσης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό όμως στο 26΄ ο Σλιτί απάντησε για τους παίκτες του Ολιό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «λιονέ» έβαλαν το πόδι στο γκάζι και «καθάρισαν». Πέρασαν μπροστά στο σκορ χάρη σε αυτογκόλ του Ροσιέ (50’) και τρία λεπτά αργότερα ο Φεκίρ έκανε και το 3-1. Το νέο γκολ του Σλιτί στο 55’ δεν άγχωσε τους παίκτες του Ζενεσιό, που πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τους Τραορέ (77’) και Κορνέ (82’).

Έτσι η Λυών με ματς περισσότερο έφτασε τους 69 βαθμούς και απέχει μόλις έναν από τη Μονακό, που βρίσκεται στη δεύτερη με 70. Επίσης σιγούρεψε την παραμονή της στην 3η θέση και μετά το τέλος της 34ης αγωνιστικής αφού και να νικήσει η Μαρσέιγ τη Λιλ, την έχει στην ισοβαθμία.