Αγγλία

Τελικό στο... 93’ η Βίλα!

Επική πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ πήρε η Άστον Βίλα, που «καθάρισε» τη Λέστερ με 2-1. Σκόρερ για τους «χωριάτες» ο Τρεζεγκέ στο 93’!

Σπουδαία στιγμή για στην Άστον Βίλα που πήρε επική πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ, αφού επικράτησε στο φινάλε με 2-1 της Λέστερ. Χρυσή αλλαγή ο Τρεζεγκέ, που πέρασε στο ματς στο 77’ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε το γκολ της πρόκρισης στην ομάδα του.

Οι «βίλατζερς» πήραν προβάδισμα μόλις στο 12ο λεπτό, όταν βρήκαν ανοικτή την άμυνα της Λέστερ, με τον Γκρίλις να βγάζει μια... μαγική μπαλιά στον Τάργκετ που με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Σμάιχελ για το 1-0.

Η απάντηση από τις «αλεπούδες» ήρθε στο 72’ όταν ο Μπαρνς βρήκε στο δεύτερο δοκάρι μόνο του τον Ιχεανάτσο, που με κοντινό πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Το ματς έδειχνε πως θα πάει στην παράταση, αλλά ο Αιγύπτιος φορ είχε άλλη άποψη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σμάιχελ και την ομάδα του στον 7ο ουρανό.