Πορτογαλία

Τεσσάρα με ανατροπή η Μπενφίκα

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο εικοσάλεπτο, η Μπενφίκα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και να φτάσει σε μια εντυπωσιακή νίκη με 4-2 επί της Ρίο Άβε.

Το ξεκίνημα του αγώνα με τη Ρίο Άβε… μύριζε έκπληξη. Και μάλιστα τεράστια. Μετά την πρόσφατη απομάκρυνση του Ρούι Βιτόρια από την τεχνική ηγεσία και έχοντας κάκιστη ψυχολογία, η Μπενφίκα βρέθηκε από νωρίς «στα σχοινιά», ωστόσο, γλίτωσε τη γκέλα και έφτασε στη νίκη με 4-2, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «αετούς», καθώς προηγήθηκαν με 2-0, χάρη στα τέρματα που πέτυχαν οι Γκαμπριελζίνο (17’) και Μορέιρα (20’). Όμως, υπήρξε αντίδραση και μάλιστα άμεση. Επτά λεπτά αργότερα, ο Σεφέροβιτς μείωσε το σκορ σε 2-1 και μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, ο Φέλιξ έφερε το ματς στα ίσια, με το 2-2 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Μπενφίκα ανέβασε στροφές και έφτασε στην πλήρη ανατροπή. Στο 64’ και πάλι ο Φέλιξ έδωσε το προβάδισμα και έξι λεπτά αργότερα, ο Σεφέροβιτς, με το δεύτερο δικό του γκολ, έκανε το 4-2, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, η ομάδα της Λισσαβόνας επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα-σοκ από την Πορτιμονένσε και μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή και την πρωτοπόρο Πόρτο, η οποία αγωνίζεται αύριο.

Την απόσταση από την κορυφή μείωσε και η Μπράγκα, η οποία επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Μποαβίστα και πλέον απέχει τρεις βαθμούς από τους «δράκους», που υποδέχονται αύριο (7/1, 23:15) τη Νασιονάλ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Χόρτα στο 25’. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καρντόσο στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Μπελενένσες επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 1-0 της Γκιμαράες, χάρη σε τέρμα του Ενρίκε στο 31ο λεπτό. Η Σετούμπαλ δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της ουραγού Τσάβες, με την οποία έμεινε στο 0-0, ενώ ισόπαλο, αλλά με σκορ 2-2 έληξε και το παιχνίδι της Φεϊρένσε με την Σάντα Κλάρα.