Γερμανία

«Τεσσάρα» της Άιντραχτ στο… αγαπημένο της Αννόβερο

Η Άιντραχτ κέρδισε με 4-1 το Αννόβερο, κάνοντας την πέμπτη διαδοχική νίκη απέναντι του, επίδοση που συνιστά ρεκόρ για την ομάδα της Φρανκφούρτης!

Βγήκε από την κρίση η Άιντραχτ, «βυθίζοντας» παράλληλα σε αυτήν το Αννόβερο, καθώς επικράτησε μέσα στην «Κόμπερτσμπανκ Αρένα» με το ευρύ 4-1, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία των σημερινών (30/09) παιχνιδιών της έκτης αγωνιστικής της Bundesliga.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Φρανκφούρτης μετράει πέντε συνεχόμενες νίκες απέναντι στον σύλλογο της Κάτω Σαξονίας, επίδοση που συνιστά ρεκόρ στην ιστορία της, ενώ παράλληλα της βελτιώνει την ψυχολογία ενόψει του αγώνα με τη Λάτσιο την Πέμπτη, για το Europa League!

Την ίδια ώρα το Αννόβερο ακόμα περιμένει για την πρώτη του νίκη στο γερμανικό Πρωτάθλημα και φιγουράρει πλέον στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα…

Η Άιντραχτ «καθάρισε» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με τον Αλέρ να «σερβίρει» δύο γκολ, στον Ντίτσα και τον Ρέμπιτς, που ξεκίνησε για πρώτη φορά στην 11άδα και σκόραρε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

inner

Το… καθάρισε ο Φινμπόγκασον!
Στο άλλο σημερινό παιχνίδι με το ποίο έπεσε η αυλαία της έκτης αγωνιστικής στο γερμανικό Πρωτάθλημα, η Άουγκσμπουργκ επικράτησε της Φράιμπουργκ με 4-1, με έναν παλιό μας γνώριμο να «καθαρίζει» τη νίκη για τους γηπεδούχους...

Ο Καϊούμπι έβαλε την Άουγκσμπουργκ μπροστά στο σκορ με κεφαλιά, πριν το 20λεπτο, ενώ είχε κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά ο Σβόλοφ κρατούσε το ματς στο 1-0, μέχρι που ο Φινμπόγκασον με εντυπωσιακό «τακουνάκι» έκανε το 2-0 . Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν προσωρινά, με την βοήθεια ενός… αντίπαλου, αφού ο Σμιντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λούτε.

Στη συνέχεια, όμως, ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού πέτυχε δύο ακόμα τέρματα, «σφραγίζοντας» την επιστροφή του στη δράση μετά από πολύ καιρό λόγω τραυματισμού με τη νίκη της Άουγκσμπουργκ!