Πορτογαλία

Τέτοιους «δράκους» δεν τους βρίσκεις ούτε στα παραμύθια

Μία από τις μεγαλύτερες «αυτοκτονίες» στο ποδόσφαιρο γνώρισε η Πόρτο, η οποία, ενώ προηγήθηκε 2-0 της Γκιμαράες στο «Ντραγκάο» για την τρίτη αγωνιστική της Primeira Lega, έχασε 2-3 και την κορυφή.

Η Πόρτο κατάφερε και έχασε 2-3 στο «Ντραγκάο» από την Γκιμαράες, ενώ προηγήθηκε 2-0 (!) της αντιπάλου της στο ημίχρονο στο ματς που ολοκλήρωσε την πρώτη δόση της τρίτης αγωνιστικής της Primeira Lega και «αυτοκτόνησε», χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή με +2 μετά το 1-1 στο ντέρμπι της Λισαβόνας ανάμεσα στις συμπρωτοπόρους της, Μπενφίκα και Σπόρτινγκ.

Από την πλευρά της, η Γκιμαράες πέτυχε την πρώτη της νίκη και ελπίζει σε καλύτερες μέρες.

Οι «δράκοι» έκαναν ότι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν 2-0 με τα τέρματα των Μπραχίμι και Περέιρα. Όμως, στο δεύτερο υπέστησαν μία απρόσμενη «καθίζηση» και οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και έφτασαν στην τεράστια «ανατροπή» με τους Αντρέ Αντρέ, Τόζε και Ντάβιντσον στο 87’.