Βέλγιο

Θρίαμβος στο τοπικό ντέρμπι για την Κλαμπ Μπριζ, σκόραρε ο Βέλλιος

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η Κλαμπ Μπριζ επικρατώντας 4-0 στο τοπικό ντέρμπι της Σερκλ Μπριζ, ενώ ο Απόστολος Βέλλιος ήταν αυτό που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της Μπέβερεν.

Παράσταση για ένα ρόλο το ντέρμπι του Μπριζ, με την Κλαμπ Μπριζ να επικρατεί με το επιβλητικό 4-0 της συμπολίτισσας Σερκλ. Με την πέμπτη σερί νίκη της και όγδοη συνολικά βρίσκεται στην κορυφή της Jupiler League και στο +2 από την Γκενκ.

Η ομάδα του Ιβάν Λέκο προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι, στο 6’ με τον Γουέσλεϊ, ενώ στο 39’ μετά από όμορφη ενέργεια ο Βακάνεν διπλασίασε τα τέρματα για την «Blauw-Zwar». Οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμα δύο γκολ στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Σχράιβερς στο 53’ και 80’ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Κλαμπ Μπριζ.

Τις εξαιρετικές της εμφανίσεις συνέχισε η Γκενκ, που επικράτησε 4-0 της Ζούλτε Βάρεγκεμ και συνεχίζει το «κυνήγι» της πρωτοπόρου Μπριζ από την οποία απέχει δύο βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Σαμάτα ο οποίος έκανε χατ-τρικ (31’ , 68’, 86’), με τον Ποζιελό να έχει ανοίξει το σκορ στο 29’.

Η Βάαλαντ-Μπέβερεν πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με μεγάλο διπλό (0-3) στην έδρα της Μουσκρόν. Ο Βέλλιος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 11’, με τον Σχράιφερς στο 39’ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του και τον Αμπόμα (74’) να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα (0-3). Ο Κατράνης πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους.

Η Σαρλερουά αναρριχήθηκε κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα επικρατώντας της Λόκερεν με 2-1 εντός έδρας. Ο Στέργος Μαρίνος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και βοήθησε την ομάδα του να πάρει την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μπεναβέντε (55’) και Νιάν (77’), με την ομάδα του Πίτερ Μάις να μειώνει απλά στο 83’ με τον Τριπάν.